Nowe lokale komunalne przy ul. Wileńskiej i Łąkowej

23 sierpnia 2024

Pod koniec lipca władze miasta Sejny podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o udzielenie finansowego wsparcia ze środków Funduszu Dopłat na realizację nowych budynków komunalnych. Zapisy umowy zobowiązują Miasto Sejny do wybudowania lokali mieszkalnych do maja 2026 roku oraz utrzymania tego zasobu przez okres co najmniej 15 lat od dnia rozliczenia kosztów przedsięwzięcia.

Złożony wniosek o udzielenie wsparcia finansowego zakłada budowę przez Miasto Sejny 17 budynków dwulokalowych na działkach gminnych. Przy ul. Łąkowej powstanie 10 budynków (20 lokali mieszkalnych), zaś przy ul. Wileńskiej 7 budynków (14 lokali mieszkalnych). W ramach inwestycji zaplanowano mieszkania jedno-, dwu- i trzypokojowe. Wszystkie budynki mają być wybudowane w tzw. systemie szkieletowym.

Przewidywana wartość realizacji projektu pn. Budowa zielonych eko-osiedli komunalnych w Mieście Sejny to prawie 28,3 mln zł, przy dofinansowaniu na poziomie 80%, czyli 22,6 mln zł. Pozostała kwota stanowić będzie wkład własny samorządu.

Władze miasta podkreślają, że trudnością w realizacji tego zadania jest przeznaczenie pod tę inwestycję bardzo trudnego, bagnistego terenu. Będzie to wymagało dodatkowych prac ziemnych (wymiana gruntu, balowanie czy budowa urządzeń odwadniających teren). Problem może ponadto stanowić zaplanowanie budowy w systemie szkieletowym i związane z tym duże koszty ogrzewania budynków. Kolejną niedogodnością jest brak dokumentacji wykonawczej, a także założeń układu komunikacyjnego, powiązanego z lokalnymi drogami.

Przygotowanie dokumentacji oraz aplikowanie o środki kosztowało budżet miasta ponad 150 tys. zł, w tym:

• wniosek o dofinansowanie – kwota 24 600 zł brutto (18 4500 zł wniosek, 6 150 zł płatne po otrzymaniu dofinansowania)
  • analiza możliwości lokalizacji zabudowy komunalnej wraz z przygotowaniem inwestycji, opracowaniem koncepcji, projektu budowlanego, uzyskanie wymaganych prawem sprawdzeń, uzgodnień i pozwoleń oraz pozyskanie pozwolenia na budowę – kwota 61 500 zł
  • Program Funkcjonalno-Użytkowy – 55 350 zł brutto oraz PFU w zakresie energetyki – 11 316 zł brutto.

Program bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa finansowany jest ze środków Funduszu Dopłat, a jego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Celem programu jest zwiększenie zasobu lokali mieszkalnych oraz lokali i pomieszczeń z zakresu pomocy społecznej, służących zaspokajaniu potrzeb osób o niskich i przeciętnych dochodach.