Zaproszenie na Krajowy Dzień Kukurydzy

28 sierpnia 2024

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu zapraszają 8 września na Krajowy Dzień Kukurydzy. To wrześniowe wydarzenie co roku gromadzi producentów złotego ziarna, rolników z województwa podlaskiego i przedstawicieli świata nauki. Na polach doświadczalnych PODR Szepietowo zaprezentujemy bogatą kolekcję odmian kukurydzy i zapewnimy profesjonalne doradztwo ekspertów z firm hodowlano-nasiennych.

Potęga kukurydzy

Kukurydza jest jedną z najważniejszych roślin paszowych w żywieniu bydła mlecznego. W Podlaskiem najbardziej rozwiniętą gałęzią rolnictwa jest mleczarstwo, dlatego uprawa tej rośliny jest tak kluczowym elementem w naszym regionie. Dobór odpowiedniej odmiany ziarna kukurydzy należy do najbardziej istotnych czynników kształtowania wielkości i jakości plonów. Podczas Krajowego Dnia Kukurydzy w Szepietowie uczestnicy będą mieli okazję porównać aż 146 różnych odmian kukurydzy, pogłębić swoją wiedzę z zakresu uprawy i dopasowania odmiany do swoich potrzeb. Pomocą i fachowymi poradami będą służyć doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz przedstawiciele 25 firm hodowlano-nasiennych i dystrybucyjnych z całego kraju.

Wiedza to klucz do sukcesu

Krajowy Dzień Kukurydzy to nie tylko prezentacja najnowszych osiągnięć w dziedzinie agrotechniki, ale także platforma do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. W programie przewidziano liczne wykłady. Przedstawiciele świata nauki i praktycy z branży rolniczej podzielą się swoją wiedzą na temat innowacyjnych metod uprawy kukurydzy, ochrony roślin oraz technologii siewu i zbioru. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie są najnowsze trendy w produkcji kukurydzy oraz jakie wyzwania stoją przed rolnikami w jej uprawie. Przedstawiciele świata nauki zapewnią również szereg interesujących prelekcji.

Pokazy polowe

Podczas święta kukurydzy nie zabraknie innowacyjnych pokazów z udziałem najnowocześniejszego sprzętu rolniczego do zabiegów agrotechnicznych i prezentacji maszyn. Pokazy zbioru kukurydzy, mulcz ściernika i zabiegi uprawowe to doskonała okazja, aby zapoznać się z nowinkami technologicznymi, które mogą znaczenie zwiększyć wydajność i efektywność produkcji.

Degustacje i konkursy

Pośród atrakcji przewidziana jest degustacja specjałów z kukurydzy przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich w ramach promocji „Smaki Kukurydzy”.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie organizuje konkurs na najcięższą kolbę „Ile waży kolba kukurydzy?” Zachęcamy więc rolników do przywiezienia na konkurs największej kolby kukurydzy z własnej plantacji. Po zważeniu kolby, firma Bayer Sp. z o.o. nagrodzi zwycięzców konkursu.

Dowiemy się o wynikach konkursu dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” organizowanego przez KRUS Oddział Regionalny w Białymstoku i PODR Szepietowo.

Dlaczego warto przyjechać do Szepietowa?

Na polach Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie swoje stoiska zaprezentują firmy zajmujące się produkcją nasion kukurydzy, środków ochrony roślin i sprzętu rolniczego. Będzie to doskonała okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami branży, zapoznać się z nowościami i skorzystać z atrakcyjnych ofert. Krajowy Dzień Kukurydzy to wydarzenie, które łączy ludzi z  pasją do rolnictwa  a cenne porady mają na celu podnoszenie wyników ekonomicznych gospodarstw.

Prezentacje, pokazy, konkursy z nagrodami – to wszystko czeka na podlaskich rolników podczas Krajowego Dnia Kukurydzy w PODR Szepietowo.

#Wszystkie drogi prowadzą do Szepietowa – nie może Was tu zabraknąć – odwiedź PODR Szepietowo w niedzielę, 8 września 2024 r.

Zapraszamy serdecznie.

Katarzyna Olszewska