Uroczystość 85. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę

18 września 2024

W dniu 15 września 2024 r. odbyła się uroczystość 85. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę i dalsze obchody 100-lecia  powstania KOP w ramach których odsłonięto obelisk i posadzono „Dąb Pamięci” upamiętniający sierż. Jana Żywka,  żołnierza 24 Baonu KOP „Sejny” Korpusu Ochrony Pogranicza. Jan Żywek w 24 Baonie KOP ,,Sejny” pełnił służbę w stopniu sierżanta i był dowódcą Strażnicy ,Hołny Wolmera w 2. Kompanii Granicznej. W 1934 r. został  odznaczony Krzyżem Niepodległości. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i żołnierzy 24. Baonu Korpusu Ochrony Pogranicza Sejny. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na błonie, gdzie w Alei Pamięci dokonano odsłonięcia i poświęcenia obelisku, a następnie  posadzono „Dąb Pamięci”. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Na zakończenie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy wszystkich obeliskach. Zwieńczeniem obchodów była agapa.