Program Aktywny Rodzic

24 września 2024

Opłata za żłobek a Program „Aktywny Rodzic”

Pakiet świadczeń programu Aktywny Rodzic dla rodziców dzieci do lat 3 ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku.

Z programu Aktywny Rodzic można otrzymać następujące świadczenia:

·         świadczenie aktywni rodzice w pracy – nowe,

·         świadczenie aktywnie w żłobku – zastępuje dofinansowanie do żłobka,

·         świadczenie aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy.

Świadczenie „Aktywnie w żłobku”,

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” będzie skierowane do rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i będzie przysługiwało w wysokości do 1 500,00 zł miesięcznie lub do 1 900,00 zł miesięcznie w przypadku dziecka niepełnosprawnego, jednak nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

W chwili obecnej miesięczny koszt utrzymania dziecka w Żłobku Miejskim w Sejnach wynosi
2 095,38 zł (koszt według stanu na dzień 31.08.2024 r.) natomiast opłata za pobyt dziecka w żłobku, którą ponosi rodzic wynosi 700 zł. Pozostała kwota, czyli 1 395,38 zł, pochodzi z budżetu miasta. Przy dofinansowaniu kosztów pobytu w żłobku w kwocie 1.500,00 zł na każde dziecko z budżetu państwa, dopłata z budżetu Miasta Sejny wyniesie 595,38 zł.

Podwyższenie opłaty za pobyt dziecka w żłobku nie spowoduje podwyższenia opłaty dla rodziców z uwagi na ww. dofinansowanie.

Świadczenie przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata, a gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione – do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4 lata. Nie ma początkowego wieku dziecka, od którego przysługiwałoby świadczenie. Warunkiem jest uczęszczanie dziecka do placówki i potwierdzenie tego w rejestrze żłobków albo w wykazie dziennych opiekunów.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochód w rodzinie.

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” nie jest wypłacane rodzicowi/opiekunowi dziecka. Przekazywane będzie na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniający dziennego opiekuna do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Wnioski o nowe świadczenia będzie można składać do ZUS, wyłącznie w formie elektronicznej, od 1 października 2024 r. za pośrednictwem:

• PUE/eZUS,
  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl,
  • swojego banku, jeśli uruchomił taką usługę.

ZUS nie rozpatrzy wniosków złożonych w formie papierowej.

Więcej informacji na temat programu Aktywny Rodzic znajduje się na stronie internetowej: zus.pl/aktywnyrodzic.

W załączeniu materiał merytoryczny na temat programu Aktywny Rodzic.