104 rocznica Bitwy Niemeńskiej

1 października 2024

W dniu 21 września 2024 r. obchodziliśmy 104. rocznicę Viktorii Niemeńskiej. Na  cmentarzu parafialnym w Berżnikach została odprawiona Polowa Msza Święta w intencji Ojczyzny, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Jego Legionistów oraz Żołnierzy poległych
w Bitwie Niemeńskiej. Mszę celebrował Ks. płk Zw. Władysław Napiórkowski Kapelan Związku Piłsudczyków RP Okręg Ziemi Sejneńskiej. Na uroczystość przybyli m.in. gen. bryg. Zw. Władysław Krajewski Prezes Związku Piłsudczyków RP Okręg Mazurski w Olecku wraz z delegacją, Pani Joanna Raś Wójt Gminy Sejny, Pani Jolanta Bagińska Sekretarz Urzędu Miasta w Sejnach, która reprezentowała Burmistrza Miasta Sejny Doriana Grzegorza Krause wraz z delegacją. Obecni byli członkowie Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców wraz z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Poćkunach oraz mieszkańcy Parafii w Berżnikach. Po mszy nastąpiło odsłonięcie Tablicy Memorialnej Poświęconej Powstańcom Sejneńskim i uczestnikom Wojny Polsko-bolszewickiej. Odsłonięcia dokonali  m. in. gen. bryg. Zw. Władysław Krajewski, gen. bryg. Zw. Jarosław Wojciechowicz, Pani Joanna Raś Wójt  Gminy Sejny, Pani Jolanta Bagińska Sekretarz Urzędu Miasta Sejny i płk Zw. Jan Stanisław Kap członek kapituły Krzyża Powstania Sejneńskiego. Po odsłonięciu Ks. płk Zw. Władysław Napiórkowski dokonał poświęcenia Tablicy. Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, a zwieńczeniem obchodów było wykonanie wspólnego zdjęcia na tle Pomnika Viktorii Niemeńskiej. Organizatorem uroczystości był Związek Piłsudczyków RP TPJP Okręg Ziemi Sejneńskiej.