Slide2

AKTUALNOŚCI

Slide2

AKTUALNOŚCI

Transgraniczny Kongres Gospodarczy w Sejnach – partnerstwo na rzecz rozwoju regionu

3 kwietnia 2025

3 kwietnia 2025 roku w Sejnach odbył się Transgraniczny Kongres Gospodarczy, który zgromadził przedstawicieli lokalnych władz, przedsiębiorców, ekspertów oraz gości z Litwy. Wydarzenie to istotny krok w budowaniu współpracy gospodarczej na pograniczu oraz promowaniu potencjału Sejn jako miejsca sprzyjającego inwestycjom i innowacjom.

Sejny jako naturalne miejsce spotkań i współpracy

Położenie Sejn, najbliżej granicy z Litwą, od lat sprzyja budowaniu relacji między naszymi krajami. Kongres, organizowany z inicjatywy Burmistrza Miasta Sejny, miał na celu stworzenie przestrzeni do dialogu, wymiany doświadczeń i przedstawienia korzyści płynących z inwestowania na pograniczu.

– Jesteśmy strategicznymi partnerami, jesteśmy sąsiadami – podkreślał Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Gennadijus Mackelis. Dodał, że nasza bliskość sprzyja rozwojowi wzajemnej współpracy, również tej gospodarczej i biznesowej. O dużym znaczeniu partnerstwa mówili też samorządowcy z miast litewskich – Olita i Kozłowa Ruda – uczestniczących w Kongresie.

Inwestycje, wsparcie, działania

Podczas Kongresu szczególną uwagę poświęcono możliwościom inwestycyjnym na naszym terenie. Cezary Cieślukowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego i Prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawił instrumenty wsparcia przedsiębiorczości, jakie daje SSSE. Podkreślił, że ulgi, na jakie mogą liczyć inwestorzy, są najwyższe w kraju.

– Mamy nadzieję, że Sejny dostaną swoją szansę i gospodarka stanie się motorem napędowym rozwoju Sejneńszczyzny – mówił Cieślukowski.

Z kolei przedstawiciele instytucji wsparcia biznesu przekazali cenne informacje w zakresie dotyczącym pomocy, takiej jak preferencyjne pożyczki czy dotacje. Wśród prelegentów byli przedstawiciele: Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości Województwa Podlaskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Podlaskiego Funduszu Rozwoju. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego „ARES”.

Wspólna wizja rozwoju regionu

Paweł Krutul, Wicewojewoda Podlaski, podkreślał, że współpraca z Litwą jest kluczowa dla regionu i powinna odbywać się na najwyższym poziomie. Zapewnił jednocześnie, że region jest bezpieczny, co w dużej mierze zawdzięcza skutecznej transgranicznej współpracy, również w zakresie bezpieczeństwa.

W podobnym tonie wypowiadał się Waldemar Kwaterski, Radny Województwa Podlaskiego i dyrektor szpitala w Sejnach, który wskazywał na znaczenie unijnych programów transgranicznych. Dzięki nim lokalne instytucje, takie jak szpitale, mogą inwestować w nowoczesny sprzęt i podnosić standardy świadczonych usług.

Obecny na wydarzeniu Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk, zaznaczył z kolei, że realizowane po obu stronach granicy przedsięwzięcia to nie tylko analogiczne projekty, bo mają też wartość dodaną w postaci powiązanych działań.

Biznes w wymiarze transgranicznym

Na temat mocnych i słabych stron obszarów przygranicznych, a także szans i zagrożeń wypowiadały się też ekspertki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przedstawiły m.in. wyniki badań dotyczących życia w miastach przygranicznych i wskazały, że bardzo istotny wpływ ma na nie właśnie współpraca jednostek samorządu terytorialnego.

Bardzo ciekawe spostrzeżenia przyniósł także panel dyskusyjny „Rozwój przedsiębiorczości w obszarze transgranicznym – szanse i zagrożenia”. O swoich doświadczeniach opowiadali przedstawiciele firm – Falko Fish i Malow – które właśnie dzięki specyficznemu położeniu i współpracy transgranicznej mogły rozwinąć się na szerszą skalę.

Kierownik Referatu Rozwoju Przestrzennego i Gospodarczego Anna Łukasik podkreślała z kolei, że rozwój jest możliwy tylko wówczas, gdy jest zgodny z wizją wszystkich mieszkańców, a nie tylko osoby zarządzającej.

Lokalna przedsiębiorczość i zasoby ludzkie

Podczas dyskusji podkreślano również znaczenie uwzględniania potrzeb młodych ludzi. Zwracano uwagę na konieczność budowania w nich poczucia lokalnego patriotyzmu oraz wspierania ich pierwszych inicjatyw przedsiębiorczych.

Kolejnym wnioskiem płynącym z panelu jest stwierdzenie, że Sejny do rozwoju nie potrzebują dużego inwestora. Ich przewagą mogą stać się prężne działania małych, lokalnych firm, które otrzymają wsparcie na rozwój swojego biznesu. Walory Sejn sprawiają bowiem, że jest to atrakcyjne miejsce do życia.

Z podsumowania Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach, Wioletty Myszczyńskiej, której wystąpienie zakończyło Kongres, wynika, że nasz region jest gotowy na nowe inwestycje także pod względem zasobów ludzkich. Kluczowa jest w tym przypadku właściwie ukierunkowana aktywizacja mieszkańców.

Dyrektor PUP zwróciła również uwagę na przedsiębiorczość sejnian. Wielu młodych ludzi już w szkole średniej ma pomysł na własny biznes, a na lokalnym rynku działa obecnie około 300 mikroprzedsiębiorstw.

Inicjatywa Burmistrza Miasta Sejny, jaką była organizacja Kongresu, spotkała się z licznymi wyrazami uznania. Uczestnicy wielokrotnie podkreślali istotność tego typu spotkań. Dlatego władze naszego miasta nie wykluczają organizacji podobnych inicjatyw w przyszłości.

Partner strategiczny Transgranicznego Kongresu Gospodarczego Sejny 2025 – Województwo Podlaskie






JAKOŚĆ POWIETRZA W MIEŚCIE SEJNY >>>>>>
Interreg Adaptacja strony internetowej Urzędu Miasta Sejny wykonana została w ramach projektu nr LT-PL-2S-193 pn. „Miasta Pogranicza – Marijampol i Sejny: podróż przez historię do dziś” („Towns of Borderland – Marijampolė and Sejny: Journey through history until today”) realizowanego w partnerstwie z Instytucją Publiczną „Sveikatinguno idėjos” Mariampol (Litwa), w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego