Pamięć o Ofiarach Obławy Augustowskiej

16 lipca 2024

12 lipca 2024 r. przy Wzgórzu Krzyży w Gibach uczczono pamięć o Ofiarach Obławy Augustowskiej

Obława augustowska uważana jest za największą, niewyjaśnioną zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. W 2015 r. Sejm RP uchwalił dzień 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.

Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach lokalna społeczność po raz kolejny uczciła pamięć o Ofiarach Obławy Augustowskiej- sowieckiej pacyfikacji z lipca 1945 r. wymierzonej w polskich patriotów, mieszkańców ziemi augustowskiej, sejneńskiej, sokólskiej, suwalskiej.

Głównym celem uroczystości jest potrzeba podtrzymywania i propagowania prawdy historycznej o Obławie Augustowskiej – największej zbrodni dokonanej na narodzie polskim po zakończeniu II Wojny Światowej poprzez kultywowanie pamięci o wielkich Polakach – bohaterach i patriotach, którzy żyli według maksymy „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

W uroczystości Burmistrza Miasta Sejny reprezentowała Emilia Słucka – Zastępca Burmistrza wraz z Jarosławem Wojciechowiczem – pracownikiem Urzędu Miasta Sejny.

Organizatorem wydarzenia, które Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzeja Duda, był Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Ksiądz Prałat Stanisław Wysocki oraz Przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacji Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych Poseł Jarosław Zieliński.