Informacja dla sprzedawców napojów alkoholowych
Szanowni sprzedawcy, właściciele sklepów!
W swojej pracy spotykacie Państwo nastolatków, którzy chcieliby kupić w Waszym sklepie, kawiarni lub pubie napoje alkoholowe, mimo iż jest to zabronione przez prawo. Rozumiemy, że jest to dla was trudna sytuacja i odmawiając sprzedaży alkoholu nieletnim, możecie czuć się trochę niepewnie, ale wasza zdecydowana postawa jest niezwykle ważna.
Dlaczego?
Alkohol stwarza poważne problemy i zagraża młodym ludziom, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji: wypadków drogowych, utonięć, konfliktów z prawem, niechcianych kontaktów seksualnych. Alkohol zwiększa również prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.
Alkohol jest przyczyną co czwartego zgonu młodego Europejczyka w wieku 15-29 lat!!!
Rozumowanie wielu dorosłych opiera się na fałszywych przesłankach:
„Jak nie kupi u mnie, to kupi u konkurencji”,
„Jedno piwo nie zaszkodzi”,
„To nie jest moje dziecko, moje nie pije alkoholu i jest bezpieczne”,
„Na pewno nic się nie stanie”.
Takie opinie stają w rażącej sprzeczności z faktami, o których słyszymy w mediach i których jesteśmy świadkami w najbliższym otoczeniu. Dlatego zwracamy się z prośbą i apelem do Państwa – nie tylko jako sprzedawców alkoholu, ale również jako rodziców oraz dojrzałych i odpowiedzialnych dorosłych:
Nie sprzedawajcie piwa ani żadnych innych napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia!
W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy!
Kontrola oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych
W miesiącach letnich 2020 r. Burmistrz Miasta Sejny rozpocznie kontrole działalności gospodarczej przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w zakresie prawidłowości składanych corocznie oświadczeń o wartości sprzedanego alkoholu w roku poprzednim. Na podstawie danych zawartych w oświadczeniu, wyliczana jest opłata roczna za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Celem kontroli jest ustalenie, czy dane zawarte w oświadczeniu odzwierciedlają faktyczną wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów w danym punkcie i w roku, którego dotyczy oświadczenie. Kontrole przeprowadzane będą po wcześniejszym zawiadomieniu przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli dotyczącej konkretnego punktu sprzedaży.
W razie wykrycia nieprawdziwych danych w oświadczeniu, przedsiębiorca utraci zezwolenie i możliwość ubiegania się o kolejne przez okres trzech lat od dnia wydania decyzji cofającej zezwolenie. Cofnięcie zezwolenia dotyczyć będzie każdego przedsiębiorcy, który podawał nieprawdziwe dane w oświadczeniu (kwoty zawyżone lub zaniżone), niezależnie czy było to celowe działanie, czy nieumyślne.